Radi se o hroničnom kožnom oboljenju široko rasprostranjenom , nedovoljno jasnog uzroka i u većini slučajeva neizlječivom.
Zašto nastaje ?
Iako se ne zna tačno kako i zašto nastaje smatra se da je u osnovi autoimunog karaktera (organizam sam sebe napada) . Definitivno je utvrđeno da oboljenje ima nasljedno opterećenje što znači da se često javlja kod više osoba u jednoj porodici. Takođe je poznato da je prvi napad izazvan nekim provocirajućim faktorom – jakim stresom, infekcijom , nekim ljekovima, pušenjem.
Kako se manifestuje psorijaza ?
Psorijaza se prepoznaje po crvenkastim kružnim ili ovalnim pečatima po koži koji su prekriveni bjeličastom skvamom (oljuštenom kožom). Pečati se najčešće javljaju na tjemenu, na laktovima, u području krsta ili koljena. Mogu se javiti na bilo kom mjestu na tijelu iako najčešće na koži iznad zglobova. Iako kožne promjene najčešće izgledaju kao što je opisano moguće su i promjene atipičnog oblika i veličine kao i one koje obuhvataju velike površine tijela.
Za psorijazu je karakteristično da kožne promjene nisu konstantne te se vremenom mogu smirivati i ponovo javljati a to je često provocirano psihološkim faktorima.
Liječenje ?
Još uvijek nije pronađen definitivan lijek za psorijazu, ipak postoje mnogi preparati koji se koriste za ublažavanje i smirivanje kožnih promjena. Neki od preparata koji se koriste su :
- Kortikosteroidne masti
- Masti koje sadrže analoge vitamina D3 – kalcipotriol
- Topikalni retinoidi
- Preparati na bazi katrana
- Salicilna kiselina
Takođe se koristi i fototerapija (upotreba ultraljubičastih zraka) samostalno ili u kombinaciji sa tabletama psoralena, kao i metotrexat ili cyclosporine.
Dobri rezultati se postižu i liječenjem u banjama koje su specijalizovane za tretman kožnih oboljenja. Novije metode podrazumijevaju upotrebu imunološke terapije, ihtioterapiju (upotreba ribica u liječenju).
Dr Mladen Petić