Uvod
Tableta za dan posle predstavlja oblik hitne kontracepcije koji se koristi za sprečavanje trudnoće nakon nezaštićenog seksualnog odnosa ili neuspeha druge metode kontracepcije, poput puknuća kondoma ili propuštanja pilule. Iako nije metoda koja se koristi redovno, njena svrha je hitna i neophodna u nekim situacijama. Važno je znati kako ova tableta funkcioniše, kada je najefikasnija, kao i moguće nuspojave i ograničenja.
Kako funkcionišu tablete za dan posle?
Tableta za dan posle funkcioniše na način da sprečava ili odlaže ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije iz jajnika). Ukoliko do ovulacije već nije došlo, tableta može sprečiti spermatozoid da oplodi jajnu ćeliju. Ova metoda ne prekida trudnoću ukoliko je do nje već došlo i nije isto što i abortivna pilula.
Najvažniji faktor u efikasnosti ove tablete jeste vreme kada se uzme. Što se ranije uzme nakon nezaštićenog odnosa, to je efikasnija. Preporučuje se da se uzme unutar 72 sata (3 dana) nakon odnosa, iako neke tablete mogu biti efikasne do 120 sati (5 dana). Ipak, nakon trećeg dana, njena efikasnost značajno opada.
Vrste tableta za dan posle
Na tržištu postoje dve glavne vrste tableta za hitnu kontracepciju:
- Tablete na bazi levonorgestrela: Ove tablete (npr. Escapelle) su najčešće i mogu se uzeti do 72 sata nakon nezaštićenog odnosa. Njihova efikasnost je najveća u prvih 24 sata. Levonorgestrel sprečava ovulaciju, ali je manje efikasan nakon ovulacije.
- Tablete na bazi ulipristal acetata: Ove tablete (npr. EllaOne) mogu se uzeti do 120 sati (5 dana) nakon nezaštićenog odnosa. Deluju tako što inhibiraju dejstvo hormona progesterona, čime se odlaže ovulacija. One su efikasnije od levonorgestrela nakon prvih 72 sata, posebno ako je ovulacija već blizu.
Moguće nuspojave i rizici
Tablete za dan posle generalno su bezbedne za upotrebu, ali, kao i svaki lek, mogu izazvati određene nuspojave. Najčešće nuspojave uključuju:
- Mučninu
- Glavobolju
- Vrtoglavicu
- Osetljivost dojki
- Neredovne menstruacije
Kod nekih žena mogu se javiti promene u menstrualnom ciklusu, kao što su raniji ili kasniji početak menstruacije, ili pojačano krvarenje. Ove promene su privremene i obično se ciklus vraća u normalu sledećeg meseca. Ukoliko dođe do ozbiljnijih nuspojava, poput jakog bola u stomaku ili produženih menstrualnih promena, preporučuje se poseta lekaru.
Važno je napomenuti da tablete za dan posle ne štite od polno prenosivih bolesti, pa je korišćenje kondoma i dalje neophodno za sprečavanje infekcija.
Efikasnost i ograničenja
Efikasnost tableta za dan posle varira u zavisnosti od vremena kada se uzmu i individualnih faktora kao što su težina i faza menstrualnog ciklusa. Levonorgestrel je najefikasniji u prvih 24 sata, dok ulipristal acetat može biti efikasniji do petog dana. Međutim, ove tablete nisu 100% efikasne.
Postoje faktori koji mogu smanjiti njihovu efikasnost:
- Težina: Kod žena sa višim indeksom telesne mase (BMI preko 30) efikasnost tableta može biti smanjena.
- Ovulacija: Ako je ovulacija već nastupila, levonorgestrel možda neće biti efikasan.
- Interakcije sa lekovima: Neki lekovi, poput onih za epilepsiju ili HIV, mogu smanjiti dejstvo tableta.
Česta pitanja
- Koliko često mogu koristiti tabletu za dan posle?
Tablete za dan posle su bezbedne za povremenu upotrebu, ali se ne preporučuju kao redovna metoda kontracepcije. Njihova učestalija upotreba može izazvati poremećaje u menstrualnom ciklusu i nije dugoročno rešenje. - Da li tableta utiče na plodnost?
Ne, tableta za dan posle nema dugoročni uticaj na plodnost. Žene koje koriste ovu tabletu mogu kasnije normalno zatrudneti. Ona samo odlaže ovulaciju u trenutku kada se uzme, ali ne izaziva trajne promene u reproduktivnom sistemu. - Kako znati da li je tableta delovala?
Najčešći znak da je tableta delovala jeste normalno dobijanje menstruacije u očekivanom periodu. Ako menstruacija kasni više od nedelju dana, preporučuje se test na trudnoću. U slučaju pozitivnog testa, tableta nije delovala. - Mogu li uzeti tabletu ako već koristim kontraceptivne pilule?
Da, možete. Ako ste zaboravili uzeti redovnu kontraceptivnu pilulu i imali nezaštićeni odnos, možete uzeti tabletu za dan posle. Ipak, obavezno nastavite uzimanje redovnih pilula prema uputstvu nakon što uzmete hitnu kontracepciju. - Ko ne bi trebalo da uzima tabletu za dan posle?
Iako su tablete za dan posle generalno bezbedne za većinu žena, određeni medicinski uslovi ili lekovi mogu smanjiti njihovu efikasnost. Žene koje koriste specifične lekove (npr. lekove za epilepsiju) ili imaju probleme sa jetrom treba da se posavetuju sa lekarom pre uzimanja.
Zaključak
Tableta za dan posle je sigurna i efikasna metoda hitne kontracepcije koja može sprečiti neželjenu trudnoću nakon nezaštićenog odnosa. Iako se ne preporučuje kao redovno sredstvo kontracepcije, ona igra ključnu ulogu u sprečavanju trudnoće u hitnim situacijama. Razumevanje kako funkcioniše, kada je uzeti i koje su moguće nuspojave pomaže ženama da donesu informisane odluke o svom reproduktivnom zdravlju.
Uvek je važno zapamtiti da, uprkos njenoj efikasnosti, tableta za dan posle ne zamenjuje redovne metode kontracepcije i ne štiti od polno prenosivih bolesti. Za dugoročno planiranje kontracepcije, najbolje je razgovarati sa lekarom i izabrati metodu koja odgovara vašim potrebama.